top of page

МОЯТА ВЪЛШЕБНА РОДИНА

Двудневен пътуващ семинар 25 - 26 Юни

Чудните скали, Исторически музей – Провадия, Крепостта Овеч, Скални манастири Шашкъните, Музей на мозайките, Вълшебния извор, Побити камъни,

Тракийски куполен храм – Поморие

Наш гост ще бъде Гергана Герасимова

Гергана Герасимова нашумя с поредицата от Книги „Тайните подземия на България" на писателя Милан А. Миланов. Поредицата поднася неочаквани разкрития за вековни тайни, които пази земята ни. За разкриването на тези тайни помага ясновидката, получаваща послания от Информационната Космична Банка /АКАША/.

Ето и нейните разкрития за трите енергийни центъра на планетата.

- Единият е Тибет, където в продължение на хилядолетия пребиваваше Земната кундалини.

- Вторият е в района на Чили и Перу, където тази земна кундалини се премести и който ще бъде неин дом през следващите хилядолетия. 

- Третият – България, е все още неоповестен и „неоткрит” за широката общественост на планетата.

Много хора от различните краища на земята, дори не са чували за България, други – не знаят къде точно се намира, но времето за реализация на тази малка територия от планетата, върху която е разположена държавата България, настъпва. Потенциалите, заложени тук са необятни и неизчерпаеми

Всички ще имаме възможност да и зададем въпросите, които ни вълнуват.

1-ви ден

Отпътуване от Сливен в 8:30 ч. от паркинга на Била (до автогарата)

                      от Карнобат в 9:15 ч. от автогарата

                      от Айтос в 9:30 ч. от автогарата

за Чудните скали

Природен  феномен “Чудните скали” се състои  от три основни скални масива, по чиято дължина, са прокопани  три  тунела.

Представляват впечатляваща скална композиция от около десетина варовикови  възвишения, достигащи височина до 50-60 метра над брега, всяко от които има собственна форма, изваяна от въздействието на водата и вятъра. Погледнати отдалече – сякаш надиплени като каменна дантела, спускаща се направо над водата, с островърхите си конусовидни форми – Чудните скали неизменно напомнят вида  на  високите, полуразрушени  кули на  приказен замък.

Величествено извисени над водата, Чудните скали заслужено будят възхищение заради хармонично съчетаното у себе си  въздействие на природните сили – вятър, камък, вода...

Провадия, настаняване в хотел

В 14:00 часа посещение на Историческия музей

Тъй като няма да можем да посетим праисторическата селищна могила Солницата (ще отвори едва през Август) не ни остава друго освен да разгледаме находките в Историческия музей.

Също така в музея ще ни предложат и две анимации:    

      1. Стрелба с лък по мишена     

      2. Работа с ръчно средновековно грънчарско колело

В 16:00 часа ще се качим на Крепостта Овеч (беседа)

Провадия е един от най-древните градове на България. Смята се, че тук за пръв път се заселват хора още преди 7000 години, като добиват и търгуват с една от най-ценните суровини – сол.

Над съвременния български град Провадия на планинско плато, оградено от всички страни със скали, в късноантичната епоха е издигната солидна крепост. Тя получила доста прозаичното име Проватон, което на гръцки означава "Овча крепост". Византийците я наричали Проват, българите - Овеч, а турците - Таш Хисар.

Крепостта е изградена от византийците и функционира от IV в. до началото на VII в., след това близо век не е активна. Обитаването ѝ повторно започва от XI в. и завършва в края на XVII в. Въпреки това преди основаването на крепостта е доказано и тракийско присъствие. Най-голям разцвет обаче претърпява по време на Второто българско царство.

От крепостта Овеч поемаме по екопътеката до Скален манастир Шашкъните.

Скалният манастир в местността Шашкъните е на около километър североизточно от Провадия. Непристъпните скални ниши и пещери по платата край крепостта са естествено убежище за монасите отшелници открай време, но през ХIII – ХIV в. са построени множество нови скални манастири, обитавани най-вече от исихасти. Последователите на преподобния Григорий Синаит (1260 – 1346 г.) се отричат от света и търсят уединение сред дебрите на природата.

Шашкън означава див, луд, но и прекрасен, чудесен. Не е известно кое от значенията е било водещо за местните хора, когато са назовали мястото – дали са имали предвид, че тук живеят отшелници и монаси (вероятно считани за диви, луди хора), или са искали да го увековечат като прекрасно и чудесно място.

Манастирът се състои от десет килии, изсечени на 25 метра височина в скалния масив. Част от тях са самостоятелни, други – групирани. Първата група се състои от 3 килии, следват 2 самостоятелни помещения и втора група, състояща се от 5 килии.

2-ри ден

Закуска в 7:30 – 8:30 ч.

Отпътуване в 9:00 ч. за Музея на мозайките

Музеят на мозайките се намира в град Девня. Той е музей „in situ” и се помещава в специално построена сграда, чиято цел е да запази археологическите открития. Тук през 1976 г. при археологически разкопки е разкрита голяма римска сграда с великолепни мозайки. Именно върху част от основите на тази сграда е построен музеят.

Античната сграда е била датирана от времето на император Константин I Велики – края на III – началото на IV век. Сградата е представлявала градска къща (villa urbana) и е заемала площта на цял квартал в римския град Марцианопол, който бил един от най-големите римски градове в тази част на империята. По план е била типично гръко-римско атриумно-перистилно жилище, при което вътрешният двор (атриум) е заобиколен от три страни от жилищни постройки и колонада.

Пет от помещенията на сградата и портикът са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаично изкуство от това време, открити в България. Три от тези мозайки са представени в музея на място (in situ) в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пренесени върху нова носеща основа.

Вълшебният извор

Мнозина едва ли и допускат, че в "Долината на тежката химическа промишленост" може да има нещо подобно, което може само за няколко часа да ви зареди с много енергия.

"Долината на химията", както й казваме днес, в миналото е била известна като "Долината на изворите", защото там са най-големите карстови извори в България. Неслучайно те са били наречени с необикновени и звучни имена - Адата, Лудетината, Окото, Бездънният...

Изворите около Девня са около 30 на брой. Те дават началото на р. Девня, дълга само 6 км, но целогодишно водите й са с една и съща температура и са с постоянен дебит като не се влияят от суши и дъждове. Днес всички извори са каптирани и водите им захранват заводите. Единствено достъпен за любителите на природата е най-красивият – Вълшебният.

Побити камъни

„Побитите камъни” са били известни като сакрално място от дълбока древност.

За първи път са документирани през 1829 г. . и от тогава са предмет на непрекъснато внимание, изследване и дискусия. Тези уникални каменни комплекси, не само в България, но и в света са обявени за национална природна забележителност през 1938 г.

Каменната гора е уникален природен феномен представляващ завладяващ ансамбъл от каменни колони високи до 10 m, кухи или плътни цилиндри, пресечени конуси, различни по форма и големина скални блокове и множество каменни късове разпилени по целия комплекс. Съвременните познания сочат, че тези пясъчни структури най-вероятно са формирани около естествени газови извори вследствие на "слепване" на отделните песъчинки чрез карбонатен цимент - продукт от микробиалното окисление на газ метан и са известни на науката като "мехурчести рифове". Циментацията е станала в морски седименти преди около 50 милиона години и благодарение на ерозионите процеси и вертикалните движения на земната кора сега този феномен е изложен пред нашия поглед на земната повърхност.

Антична, куполна гробница

Античната куполна гробница край Поморие е най-голямата, разкривана по българските земи. Намира се под земния насип на висока могила и представлява оригинална комбинация от типична тракийска гробница и римски мавзолей (хероон) на заможна фамилия от Анхиало. Датира от ІІ-ІІІ век след Христа и според учените в кръглата й като ротонда зала с висок свод са се извършвали религиозни езически обреди.

Внушителна по размери, изградена от камък и тухли, с уникален гъбообразен купол – поморийската гробница е единствена по рода си на Балканския полуостров. Архитектурната идея и градежът й и до днес впечатляват с прецизното си изпълнение.

Една от хипотезите на учените е, че комплексът представлява храм със свещен двор – доводите са, че тук няма открити кости, урни или саркофази. Предполага го още самата големина на залата, присъствието на кухата колона в средата и вероятният олтар-огнище в нея, както и ефектите от осветяването през отвора на кухата колона в ротондата.

Според проф. Александър Фол, когато слънцето достигало зенита си, лъчите му падали точно върху олтара. Именно тогава бог Сабазий се наричал Аполон и жреците гадаели волята му по играта и силата на слънчевата светлина. Когато обаче Слънцето се намирало „в долната хемисфера на земята”, тогава жреците запалвали огън на олтаря-огнище и разгадавали волята на бога по играта на пламъците, които искрели през кръглия отвор на покрива към тъмното небе. По време на този нощен ритуал бог Сабазий бил наричан Дионис.

Други специалисти обаче съзират в поморийската гробница по-скоро мавзолей, създаден по подобие на римските – като този на император Макцентий в Рим. Приликите са свързани с наличието на централна колона и пръстеновиден полуцилиндричен свод. Различията обаче също са значими – засега не е известен мавзолей с куха колона.

Отпътуване за Айтос, Карнобат и Сливен. Предполагаем час на завръщане в Сливен 19:00 ч.

 

Цена: 74 лв.

Цената включва: Транспорт с лицензиран автобус, нощувка, закуска и беседи.

Цената не включва: Обяд и вечеря, разходи от личен характер,  такси за посещение на обекти

  • Исторически музей + 2 анимации – 4 лв.

  • Посещение на крепостта Овеч – 2 лв.

  • Музей на мозайките – 3лв. (за възрастни) 1лв.(за учащи)

  • Побити камъни – 3 лв (за възрастни) 2лв.(за учащи)

  • Тракийски, куполен храм – 3 лв.

За записване за този пътуваш семинар е необходимо да направите следното:
1. Да позвъните на тел. 0878861962 за да сте сигурни, че има места.
2. Да изпратите сумата от 74 лв.

по сметка на фондация „НОВА ЗЕМЯ”
номер на сметката : BG80STSA93000023259929   Банка ДСК. 
Основание : Семинар 4

Можете да се запишете и само със заплащането на капаро от 30 лв.

като остатъка от сумата трябва да се преведе най-късно до 17.06.2016 г.

3.Моля да изпратите имeйл с трите имена, ЕГН и телефон за връзка след превода на

e-mail: novazemia.sl@gmail.com
Ако плащате и за други хора, в имейлите напишете също и техните данни: трите имена, ЕГН и телефон за връзка.

За въпроси : 0878861962

Моля носете си обувки подходящи за поход в планината, желателно е и дъждобран в случай, че завали. Суха храна за двата дена.

bottom of page