top of page

Магията на Стария Балкан

Двудневен пътуващ семинар на 28 - 29 Май

Вратата на Богинята майка, Голямата Косматка, Ловешка крепост, Крушунски водопади, Деветашка пещера, Етъра

Лектор: Христо Нанев - ще ни разкаже за регресиите, преражданията, българските феномени и т.н. Също така ще можем да му зададем и въпросите, които ни вълнуват.

1-Ден

Отпътуване

от Сливен в 8,30 часа от паркинга на Била (до автогарата)

от Казанлък в 9,45 часа от паркинга на Пени Маркет (ул. “Княз Александър Батенберг” 217)

за Бузовдрад

Мегалита над село Бузовград

Врата на Богинята Майка

Мегалитът е едно от най-високоенергийните места в България. Според теорията на покойния световноизвестен траколог Александър Фол, развита допълнително от съпругата му проф. Валерия Фол, паметникът е създаден от човека в чест на Бога-Слънце, това е архе-астрономически обект, чрез който траките са наблюдавали залеза на Слънцето и след изпълнение на древна обредност, са вярвали, че преминават в Царството на мъртвите.

Професор Фол бил толкова впечатлен от Мегалитния паметник и неговата сила, че пожелал прахът му да бъде разпръснат там. Вероятно с убеждението, че по този начин самият той ще бъде пренесен през Вратата на богинята Майка в Царството на мъртвите...

В близост до "Вратата на богинята Майка" се намират други две скални образувания  

Мъжки камък

Бащин камък

Около 12:00 - 13:00 ч. продължаваме за Голямата косматка

Косматката

Храм на тракийския цар Севт III 

Гробницата е строена в края на V век – началото на IV век преди Христа. При разкопките са намерени над 20 златни предмета и още 70 сребърни и бронзови – всичките високи художествени образци на тракийското изобразително изкуство.

Особено забележителна е ритуално погребаната пред фасадата на гробницата бронзова глава на брадат мъж с впечатляващи очи от полускъпоценни камъни. Според д-р Китов това без съмнение е главата на погребания владетел Севт III, а неин автор е или най-големият скулптор на Древна Гърция – атинянинът Фидий, или някой от учениците му.

Ловеч – настаняване в хотел, разглеждане на града

Ловешка крепост „Хисаря”

Ловешката крепост се намира на хълма Хисаря в квартал Вароша на град Ловеч. Тя е построена от римляните и е използвана като римска станция на важно пътно кръстовище. За строежа й са използвани естествените форми на околните скали с цел да се направи труднодостъпна. Основите са изградени върху скала, което при обсада било предимство, защото било невъзможно основите й да се подкопаят.

Ловешката крепост устоява на обсадата на византийския император Исак II Ангел, който се опитвал с войските си да усмири въстаналите българи. След като не успели да превземат Ловешката крепост, византийците били принудени през 1187 г. да подпишат Ловешкия мирен договор, който давал независимост на въстаналите територии. Така било положено началото на Второто Българско Царство.

2-ри ден

Зкуска от 7:00 да 8:30 часа

Отпътуване за Крушунски водопади в 8,30 часа

 

„Думите не стигат“ би възкликнал поетът! Аз бих добавила, че няма снимка, която да ви даде дори и най-малка представа, какво представляват Крушунските водопади! Те просто трябва да се видят!

След като им се насладим за около три часа, на обяд ще отпътуваме за 

Деветашката пещера

Деветашката пещера е една от най-големите пещери в България. Дължината и е 2442 м, общата й площ е 20 400 кв.м, височината – 60 м.

Добрите условия за живот, които предлага - големите размери, осветление на голяма дълбочина, удобна за отбрана, в съседство с извори и река, гори с дивеч, пасища и сред плодородна местност - привличат вниманието на човека от най-дълбока древност. Тук са на лице следи от човешко присъствие още от старокаменната епоха (около 70 000 г. пр. Хр.). Деветашката пещера е сред пещерните находища с най-богати културни останки от новокаменна епоха - VІ хил.пр.Хр.

Най-населена е по времето на каменно-медната епоха - V хил. пр.Хр. Тогава хората заселват почти цялата й площ. Деветашката пещера е населявана и през бронзовата, желязната и римската епохи. По-късно, през Средновековието не е обитавана постоянно. Вероятно е била използвана като убежище при опасност.

До началото на 90-те пещерата е била засекретен военен обект и е била използвана за съхранение на петрол.

Около 14:00 часа отпътуване за

Етъра

Архитектурно-етнографски комплекс “Етър“ е първият в България музей на открито. Той показва бита и стопанското минало на Габровския край през Възрожденската епоха. В музея има общо 50 обекта - къщи със занаятчийски работилници, водни съоръжения и други сгради. Тук се намира и единствената в България колекция от технически съоръжения, задвижвани от вода - валявици, воденици, тепавица, точило и др.

На занаятчийската чаршия (централната търговска улица) в Етър могат да се видят 16 къщи, точни копия на сгради, съществували в миналото в Габрово и региона. На занаятчийската улица посетителите могат да наблюдават в реално време работата на майсторите. Представени са множество занаяти – хлопкарство (изработка на ковани хлопки – звънци за животни), грънчарство, шекерджийство (изработка на захарни изделия), кожухарство, бакърджийство (изработка на медни съдове) и др. Освен че наблюдават автентичната технология, по която работят майсторите, посетителите могат да си закупят изделията, сътворени пред очите им.

На територията на архитектурния комплекс има и ресторант, в който посетителите да опитат традиционни ястия, приготвени по стари местни рецепти, също така има кафене и фурна.

Отпътуване за Казанлък и Сливен. Предполагаем час на завръщане:

в Казанлък 19:00 ч.

в Сливен 20:15 ч.

Цена от Сливен 88 лв.

Цена от Казанлък 83 лв.

Цената включва: Транспорт с лицензиран автобус, нощувка, закуска и беседи.

Цената не включва: обяд и вечеря, разходи от личен характер.

Такса за посещение на Голямата Косматка -  3 лв. (за възрастни) и 1 лв. (за ученици)

Входна такса за Ловешка крепост – за група по 2 лв.

Входна такса Крушунски водопади – 2 лв. за възтастни, за пенсионери и ученици 1 лв.

Деветашка пещера – 3 лв.

Входна такса Етъра – 5 лв.

За записване за този пътуваш семинар е необходимо да направите следното:
1. Да позвъните на тел. 0878861962 за да сте сигурни, че има места.
2. Да изпратите сумата от 88 лв. (за пътуващи от Сливен)

или 83 лв. (за пътуващи от Казанлък)

по сметка на фондация „НОВА ЗЕМЯ”
номер на сметката : BG80STSA93000023259929   Банка ДСК. 
Основание : Магията на Стария Балкан

Можете да се запишете и само със заплащането на капаро от 40 лв.

като остатъка от сумата трябва да се преведе най-късно до 18.05.2016 г.

3.Моля да изпратите имeйл с трите имена, ЕГН и телефон за връзка след превода на

e-mail: novazemia.sl@gmail.com
Ако плащате и за други хора, в имейлите напишете също и техните данни: трите имена, ЕГН и телефон за връзка.

За въпроси : 0878861962

Моля носете си обувки подходящи за поход в планината, желателно е дъждобран в случай, че завали. Суха храна за двата дена.

bottom of page